
Pytania i odpowiedzi
Na tej stronie zebraliśmy dla Państwa najczęściej zadawane pytania
dotyczące rekrutacji do Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Uniwersytecie Wrocławskim oraz wyczerpujące odpowiedzi.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące rekrutacji do UTW:
· Jak można się zapisać do UTW w Uniwersytecie Wrocławskim?
Rekrutacja słuchaczy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywa się tylko 1 raz w roku. Na przełomie maja i czerwca podajemy do publicznej wiadomości pierwsze informacje dotyczące procedury rekrutacyjnej, informujące o tym, kiedy rozpoczyna się rekrutacja na kolejny rok akademicki oraz gdzie można pobrać do wypełnienia formularz rekrutacyjny. Kolejnym krokiem rekrutacji jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej z Kierownikiem i Zarządem UTW. Rozmowy ustalane są według harmonogramu i odbywają się w naszej siedzibie – przy ul. Dawida 1/3 we Wrocławiu. Lista osób przyjętych na I rok publikowana jest zwykle tydzień po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych.
· Jakie są wymagania, by wziąć udział w rekrutacji? Czy trzeba mieć skończone studia?
Jedynym wymaganiem jest ukończenie 60 roku życia i bycie niezatrudnionym. Oraz oczywiście chęć wstąpienia do społeczności UTW.
· Czy studiowanie w UTW jest płatne?
Tak. Opłatę wnosi się 1 x w roku, do 30 września. W roku akademickim 2025/2026 składka członkowska wynosi 250 zł za 1 rok.
Dodatkowo Słuchacze I roku wpłacają 80 zł tytułem „wpisowego”.
Mamy też w ofercie edukacyjnej zajęcia dodatkowo płatne, są to: lektoraty języków obcych oraz zajęcia z obszaru kultury fizycznej i relaksacji. Wysokość opłat za te zajęcia podajemy na początku każdego roku akademickiego.
· Czy UTW prowadzi zajęcia z nauki obsługi komputera?
Tak, prowadzimy takie zajęcia i cieszą się ogromną popularnością wśród naszych Słuchaczy.
· Czy UTW organizuje wycieczki dla seniorów?
Jedną z sekcji, jakie tworzą nasi Słuchacze, jest Sekcja Turystyczna i jej członkowie często informują całą społeczność UTW o ciekawych wycieczkach (dodatkowo płatnych).
· Czy UTW zapewnia seniorom zajęcia ruchowe/ gimnastykę?
Tak. Mamy w planie zajęć klika form rekreacji ruchowej i relaksacji, są to m.in.: gimnastyka ogólnousprawniająca, joga kręgosłupa, gimnastyka pleców, zajęcia ruchowe metodą Feldenkraisa, gimnastyka mózgu, Thai Chi, terapia tańcem czy plenerowe zajęcia z kijkami Nordic Walking.
Są to zajęcia dodatkowo płatne.
· Jakie zajęcia są w ofercie UTW na Uniwersytecie Wrocławskim?
Zapraszamy do zapoznania się z ogólnym opisem naszej działalności w UTW na stronie: oferta zajęć >>
· Czy organizujemy w UTW wspólne wyjścia na koncerty/ spektakle?
W UTW mamy Sekcję Kultury i Sekcję Miłośników Sztuki również Filmowej – te sekcje organizują dla Słuchaczy wspólne wyjścia na koncerty, na spektakle czy do kina. Zwykle są to oferty z obniżoną ceną biletu – specjalnie dla naszych Słuchaczy.
· W jakie dni tygodnia odbywają się zajęcia?
Wszystkie zajęcia objęte harmonogramem odbywają się od poniedziałku do piątku.
Jak wygląda harmonogram zajęć w obecnym roku akademickim można zobaczyć tutaj >>
· Czy w UTW prowadzicie Państwo zajęcia z języków obcych?
Tak. W UTW mamy lektoraty z języków: francuskiego, hiszpańskiego, angielskiego, niemieckiego i greckiego, w tym język angielski na 3 poziomach zaawansowania (początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany). Są to zajęcia dodatkowo płatne.